Úspora zateplením bola dokázaná v reálnych podmienkach

Úspora zateplením bola dokázaná v reálnych podmienkach

11.05.2015 09:52

Porovnávací program energetickej efektívnosti budov prebiehal túto zimu v Maďarsku. Experiment trval 7 mesiacov – od septembra 2013 do marca 2014 a boli preň vybrané dva rovnaké domy, vzdialené od seba len 6 km. Medzi budovami bol jeden významný rozdiel – jeden z nich bol zateplený, druhý ostal v pôvodnom stave. Odborníci merali spotrebu energie na vykurovanie a výsledok ukázal, že rodina v zateplenom dome minula na vykurovanie o 370 eur menej, čo predstavuje 46 %-nú úsporu oproti druhému domu. Keďže sa ich kotol zapínal trikrát menej ako v nezateplenom dome, znížil sa aj ich účet za elektrinu o 33 eur. Porovnávané rodinné domy sú konštrukčne i veľkosťou podobné tým, ktoré stoja aj v slovenských obciach a mestách. Navyše podobnosť klimatických podmienok maďarského regiónu a minimálne južnej časti Slovenska umožňuje považovať výsledky experimentu za relevantné aj u nás.


Zateplený dom

Do projektu boli zapojené dva domy s rovnakými technickými parametrami. Oba boli postavené z tehál, mali plochu približne 110 m2 a obývali ich 4 – členné rodiny. V zateplenom dome bola na tepelnú izoláciu strechy použitá ekologická sklená minerálna vlna s ECOSE technológiou a hrúbkou 25 cm a na zateplenie obvodových stien 20 cm hrubé fasádne dosky z nehorľavej minerálnej vlny. Vďaka týmto opatreniam bol zateplený dom zaradený do energetickej triedy A. Druhá nehnuteľnosť, ktorá tepelnú izoláciu nemala, spĺňala podmienky pre zaradenie do energetickej triedy F. Projektový tím sledoval denne teplotu vykurovacej vody, vnútornú teplotu v domoch udržiavali cez deň neustále na 22 stupňoch a v noci zas na 19.5 stupňoch. Merala sa aj vonkajšia teplota ovzdušia. Rozdiel medzi nákladmi na vykurovanie oboch rodinných domov bol výrazný aj napriek tomu, že priemerná teplota tohtoročnej zimy bola o 3 ˚C vyššia, ako je obvyklé. Aj tento rok v zime však bolo niekoľko dní, respektíve týždňov, kedy namerané teploty výrazne klesli. V tieto dni rozdiel medzi spotrebami oboch domov stúpol až na 55 %.

Výsledky po 7 mesiacoch meraní v mnohých ohľadoch prekvapili aj odborníkov. K udržaniu rovnakej úrovne teploty spotreboval neizolovaný dom 2 182 m3 plynu, kým v izolovanom dome k tomu obyvatelia potrebovali o 1 196 m3, čiže o 46 % menej plynu. Dosiahnutú úsporu môžu majitelia domu použiť na splácanie investície. Okrem finančných úspor sa rodine v zateplenom dome zvýšila hodnota nehnuteľnosti a samozrejme sa zlepšila kvalita ich bývania.

Na projekte sa okrem spoločnosti Knauf Insulation podieľali odborníci z Budapeštianskej technickej univerzity, Energiaklubu a Maďarského inštitútu energetickej efektivity.


Nezateplený dom